WSPÓŁPRACA

czerwiec 2014

Polsko-niemiecka wymiana młodzieży

w Neustadt am Rübenberge

Drodzy Licealiści, chciałybyśmy podzielić się z Wami  wrażeniami  z wymiany międzynarodowej z Gimnazjum KGS Neustadt w Niemczech,  która odbyła się pod koniec roku szkolnego 2013/2014. Cieszymy się ogromnie z faktu, że wkrótce zostanie podpisana  umowa partnerska między naszymi szkołami.  Dzięki temu kolejne grupy młodzieży z I LO będą mogły wyjeżdżać do Neustadt, doskonalić umiejętność posługiwania się językiem niemieckim i angielskim, poznawać  niemieckie obyczaje i tradycje, zwiedzać  najpiękniejsze   miejsca w Niemczech oraz nawiązywać nowe przyjaźnie.

W czerwcu   szesnastu uczniów I LO pod opieką p. Ewy Artych, p. Moniki Jeżowskiej  oraz pana dyrektora Marcina Celińskiego po raz pierwszy uczestniczyło w  wymianie międzyszkolnej w Neustadt am Rübenberge, mieście  położonym w Dolnej Saksonii, 30 km od Hanoweru. Po prawie 14 godzinach podróży dotarliśmy na miejsce, gdzie  zostaliśmy ciepło powitani przez niemieckich kolegów oraz goszczące nas rodziny.

Uczniowie  oraz nauczyciele Gimnazjum KGS Neustadt zaangażowani w zorganizowanie wymiany przygotowali dla nas bardzo ciekawy,  pełen atrakcji program.

W czwartek  powitał nas w murach szkoły dyrektor KGS Neustadt  Herwig Dowerk oraz jego zastępca Tobias Hunfeld.  Następnie mogliśmy obejrzeć pracownie,  dowiedzieć się więcej    o funkcjonowaniu szkoły, wziąć udział w zajęciach integracyjnych.    Po wspólnym obiedzie  zwiedzaliśmy miasto Neustadt.  Pierwszy dzień naszego pobytu w Niemczech zakończył wieczór polski, podczas którego   uczniowie I LO zaprezentowali film o Sokołowie  oraz  życiorys i osiągnięcia patronki szkoły Marii Skłodowskiej-Curie.

W piątek  uczestniczyliśmy w lekcjach oraz warsztatach historycznych.   Sobotę spędziliśmy w stolicy Dolnej Saksonii – Hanowerze. Zwiedziliśmy Stare Miasto, Nowy Ratusz,  ruiny kościoła Aegidienkirche, które są Miejscem Pamięci Ofiar Wojen i Przemocy oraz Herrenhäuser Gärten -  jedne z najpiękniejszych ogrodów na terenie  Niemiec.

Niedzielę spędzaliśmy z rodziną goszczącą.  Niektórzy z nas byli  tego dnia na wycieczce w Hamburgu, inni odpoczywali nad największym  jeziorem północnych Niemiec  - Steinhuder Meer.

Poniedziałek dostarczył nam wielu  mocnych wrażeń, byliśmy   bowiem w parku rozrywki Heidepark Soltau. Mogliśmy przejechać się najszybszą i największą kolejką górską w Europie Collossos, kolejkami  rollercoaster.  To był dzień  pełen emocji i dobrej zabawy!!!

Kolejnego dnia wyruszyliśmy do najmniejszego kraju związkowego Niemiec – Bremy. W Bremie zachwyciło nas Stare Miasto, a w szczególności gotycki ratusz z XV wieku, posąg Rolanda bohatera  średniowiecznej „Pieśni o Rolandzie”, wąskie uliczki Dzielnicy Rybackiej Schnoor.

Ostatni dzień pobytu był także pełen atrakcji. Po zajęciach pojechaliśmy do Parku Dinozaurów w Münchehagen. Nastepnie pojechaliśmy do Loccum, gdzie zwiedzaliśmy założony w 1163 roku klasztor Cystersów.   Ostatnim punktem programu był wspólny grill.

Przeżyliśmy 9 niezapomnianych dni, przepełnionych wizytami w pięknych miejscach i poznawaniem niemieckiej kultury. Mieliśmy okazję nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie. Mimo tak napiętego planu, mieliśmy mnóstwo czasu, by naprawdę zżyć się z nowo poznanymi osobami. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy. 9 dni minęło niczym kilka chwil.

Ze zniecierpliwieniem czekamy na kolejne spotkanie z nowymi przyjaciółmi, które tym razem odbędzie się w Polsce na początku roku szkolnego 2015/2016.

Spotkanie  młodzieży w Neustadt zostało w części dofinansowane przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.

Katarzyna Wasilczuk, Joanna Sobieska – 2A

Monika Jeżowska