WSPÓŁPRACA

Dąb Pamięci - 2012

Od 26 kwietnia 2012 roku, tuż przy wejściu do I Liceum, rośnie Dąb Pamięci.

Znani z imienia żołnierze, policjanci pochodzący z naszego miasta i okolic mają swe dęby pamięci w pobliżu sokołowskiej konkatedry, a także koło kościoła w Niecieczy. Nie chcąc odbierać komukolwiek dumy, satysfakcji z  wyeksponowania członka rodziny, rodu w tych zacnych miejscach,  zrezygnowaliśmy z naszego wcześniejszego (sprzed kilku lat) zamierzenia posadzenia drzewa pamięci koło naszego liceum. Pomysł jednak powrócił, tak jak powraca pamięć o historii najbliższej, historii miasta i regionu.

Chcemy jednak oddać hołd nie konkretnej jednej osobie, lecz żołnierzowi nieznanemu, którego symbolem stanie się - jak wcześniej, jak w innych miejscach - drzewo, dąb.

Drzewo dziś niewielkie, jeszcze nawet bez liści, z czasem coraz bardziej potężne - jak (miejmy nadzieję) pamięć historyczna kolejnych pokoleń uczniów i absolwentów I Liceum.

Na tabliczkę upamiętniają dzisiejszy dzień wybraliśmy słowa Jana Pawła II -

„Nie chciejcie ojczyzny, która was nic nie kosztuje”.

Naszymi gośćmi podczas szkolnej uroczystości patriotycznej byli:

pani Halina Drachal - Prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Warszawie,
pan Marek Krystyniak - Wiceprezes Stowarzyszenia
oraz pani Magdalena Gadomska - Sekretarz Zarządu Stowarzyszenia.

Ponadto - przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego - pan Antoni Czarnocki i przedstawiciel starostwa - pani Hanna Boruc.

Samorząd Uczniowski reprezentował Michał Pasik.

Uczniowie prowadzący uroczystość: Małgorzata Jabłońska i Sylwester Kozłowski.

Drzewko zasadzili: Piotr Potyra raz męska część klasy II C.

Śpiewali: Angelika Marczuk, Mariusz Rostkowski