październik 2014

On Tuesday, November 21st, a group of 26 students from our school had an opportunity to take part in a Polish-Israeli educational project "Jesteśmy razem" ("We are Together"). After arriving in Kosow Lacki, we were divided into samller groups in order to participate in unique workshops with other students from Israel. It was a great chance for us to find out something about Israel and its residents, meet interesting people, make new friends and... improve our language skills. The only way to communicate with our peers was to speak English, which I found a great experience.  The workshops were led by English teachers, among others Mrs Joanna Trandziuk and Ms Beata Małko. Later we could eat lunch and have something hot to drink.

After meeting at school all the participants went to the site of former camp in Treblinka, where Ms Anna Kuryłek presented the history of the place to the students from Sokolow.

The ceremony of commemoration started with a minute of silence. After playing the national anthems of Poland and Israel, the representatives of both countries delivered their speeches. Then, Polish and Israeli students presented some beautiful and moving songs. The area around the monument was blue, white and red, drowning in national flags. The atmosphere was amazing - two nations united in one place, at one time, commemorating tragic historical events.

Apart from participants, in Treblinka appeared also TV reporters and photographs. A special flying drone was used for shooting the event. Coverage of the ceremony will be broadcast on TVPinfo, TVP Warszawa and TVP 2
                                                                                                                          Katarzyna Wasilczuk

21 października 2014 grupa uczniów i nauczycieli z I Liceum po raz piąty wzięła udział w realizacji międzynarodowego projektu "Jesteśmy razem", pod patronatem wojewody mazowieckiego Adama Struzika, prezydent Warszawy i ambasady Izraela w Polsce, a przede wszystkim Muzeum Żydów Polskich w Warszawie.

Było wiele osób chętnych z naszej szkoły, jednakze mogło (ze względów organizacyjnych) pojechac do Kosowa Lackiego i Treblinki tylko 26 osób. Nauczyciele wzięli udział w sobotnim szkoleniu w Muzeum (razem z nauczycielami z: Białegostoku, Ostrołeki, Siedlec, Kosowa Lackiego, Łochowa, Węgrowa, American School of Warsaw...), a następnie (co jest nowością tego roku) poprowadzili zajęcia typu warsztatowego dla uczniów podzielonych na grupy polsko-izraelskie. Ze względu na niedawny konflikt wojenny w Palestynie, Izraelu, grupa zydowska była niewielka (tylko 120 osób), jednakże jak zawsze zywiolowa w eksponowaniu swych narodowych emocji. Natomiast w czasie zajec nie pojawial się temat wojny (choć nie był zabroniony, cenzurowany), lecz temat: obyczaju, kuchni, muzyki, czyli codzienności. Uczyliśmy się słów hebrajskich, "Sto lat..." w języku hebrajskim. Niektórzy poznali ludowy taniec izraelski. Niektórzy rozwiązywali żydowskie kalambury, rebusy. Nawiązaliśmy kontakty.

Muzeum zapewnia świetna organizację, co nie jest bez znaczenia dla uczestników; podobnie jak zaprzyjaźnione liceum w Kosowie Lackim.

Składamy podziękowania Radzie Rodziców za sponsorowanie wyjazdu, a takze nauczycielom - ze względu na lekcje, w ktorych nie uczestniczyliśmy.

Dziekujemy uczennicom i uczniom - za wysoką kulturę bycia, za pewność, z jaką wyjezdzałyśmy ze szkoły, iż młodziez I Liceum będzie wzorem dla innych uczestników projektu: Aleksandrze Iwańskiej, Marii Jablońskiej, Ewelinie Pietruszewskiej, Natalii Powierzie, Marcie Tymińskiej, Beacie Tymińskiej, Milenie Jakubik, Agacie Czarnockiej, Oldze Tymińskiej, Klaudii Łukasik, Jakubowi Sawickiemu, Kamilowi Kozioł, Sebastianowi Kosieradzkiemu, Piotrowi Jakóbowskiemu, Joannie Sobieskiej, Katarzynie Wasilczuk, Paulinie Wolskiej, Oldze Zielińskiej, Weronice Miszczuk, Oldze Osińskiej, Anecie Bolewskiej, Iwonie Sopele, Martynie Żochowskiej, Klaudii Wróblewskiej.

Anna Kuryłek, Beata Małko, Joanna Trandziuk

Opis na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie

Opis na stronie portalu "Wirtualny Sztetł"

Opis na stronie Muzeum Żydów Polskich w Warszawie