październik 2015

21 października 2015 roku realizowana była już szósta edycja międzynarodowego projektu polsko-izraelskiego "Jesteśmy Razem". Projekt realizowany jest we współpracy Wojewody Mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, Muzeum Żydów Polskich Polin oraz izraelskiego Ministerstwa Edukacji.

Działania rozpoczęły się dwa tygodnie wcześniej szkoleniami dla nauczycieli polskich, którzy przeprowadzali zajęcia warsztatowe we własnych szkołach oraz Kosowie Lackim, gdzie spotkała się młodzież izraelska z licealistami z: Kosowa Lackiego, Małkini, Węgrowa, Siedlec, Sadownego, Ostrowi Mazowieckiej, Ostrołęki, Płocka, Mińska Mazowieckiego, Łochowa. Grupa z I Liceum w Sokołowie Podlaskim była także obecna. Uczestniczymy w projekcie od początku jego istnienia, angażując się w ciągu roku szkolnego także w inne działania inicjowane przez Muzeum Polin. Niedawno byliśmy laureatami konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Dzieci Holocaustu . Podczas uroczystości w Treblince sześć zniczy symbolizujących sześć milionów ofiar Holocaustu zapalili: Wojewoda Mazowieckie Jacek Kozłowski, dyrektor Muzeum Polin Dariusz Stola, Anna Azari - ambasador Izraela w Polsce oraz David Bitas z izraelskiego ministerstwa edukacji.  W części artystycznej wzięła udział uczennica I Liceum Maria Jabłońska. Młodzież I Licem reprezentowała klasę humanistyczną akademicką, klasę społeczną, klasę menadżerską, klasę politechniczną i medyczną. Spotkania z młodzieżą polską i izraelską są wymianą myśli na każdy, dowolnie wybrany przez licealistów temat. Służą wymianie myśli, poglądów, a przede wszystkim poznaniu siebie, nawiązaniu kontaktów.

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim odbyło się spotkanie dla samorządowców. Przedstawiciele władz lokalnych uczestniczyli w dyskusji dotyczącej historii Polski po roku 1945.

Spotkania młodzieży odbyły się w niezwykle i niezmiennie gościnnych szkołach Kosowa Lackiego: liceum, gimnazjum, szkole podstawowej.